Wszystko o oświetleniu ogrodowym

Zadbany i piękny ogród to nie tylko prawdziwa ozdoba naszego domu, ale również idealne miejsce do spędzania wolnego czasu. Jeśli chcemy, aby jego użytkowanie możliwe było również po zmroku, musimy pomyśleć o odpowiednim oświetleniu, które będzie pełniło rolę praktyczną jednocześnie dodając przestrzeni uroku.

Zaprojektowanie pięknego ogrodu wymaga niemało wysiłku i dobrze przygotowanego planu, w którym dobrze jest uwzględnić oświetlenie. Otóż właściwie rozmieszczone źródła światła zagwarantują domownikom poczucie bezpieczeństwa po zmroku, pozwolą pewniej poruszać się po ogrodowych ścieżkach oraz staną się dodatkową dekoracją. Dobrym rozwiązaniem jest poprowadzenie instalacji elektrycznej pod oświetlenie jeszcze przed posadzeniem roślin.

Rozświetlone drogi

Pamiętajmy, że nie samymi kwiatami ogród stoi. Jeśli chcemy móc się do nich dostać potrzebne nam będą dróżki, ścieżki oraz alejki, które z kolei będą wymagały oświetlenia. W tej roli idealnie sprawdzą się słupki świetlne, rzucające światło od dołu. Równie ważne jest oświetlenie zabudowy i podjazdu, gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie punktowe lub z czujnikiem ruchu. Przy bramie wjazdowej idealne będzie oświetlenie z czujnikiem ruchowo-zmierzchowym. Wszystkie lampy znajdziemy na stronie https://www.lampy-ogrodowe.pl/.

Strefa relaksu

Oczywiście ważne są kwestie estetyczne i praktyczne, jednak pamiętajmy, że ogród to przede wszystkim miejsce relaksu. To w nim chcemy spędzać letnie wieczory z bliskimi. Oznacza to, że taka strefa towarzyska powinna być w jakiś sposób wyodrębniona oraz oświetlona np. reflektorami punktowymi. Przytulanej atmosfery nadadzą lampy wzorowane na lampionach czy też dekoracyjne oświetlenie na stół bądź podłogę. Ogród możemy oświetlić kolorowym światłem, przy czym wybór jest kwestią indywidualnego gustu, jednak najczęściej decydujemy się na zimne światło niebieskie lub ciepłe o żółtawej barwie. Ważne, aby ich tonacja była do siebie zbliżona tak, żeby stworzyć spójny efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *