Umowa o działo- kto płaci podatek?

Umowa o dzieło jest umową, z którą osoby pracujące w tzw. branży kreatywnej spotykają się od lat. Warto wyjaśnić pewne kwestie podatkowe, które są nieodłącznie związane z każdego typu działalnością zarobkową. Na początek trzeba zaznaczyć, że dochód uzyskany na podstawie umowy o dzieło podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Kto płaci podatek?

Kiedy umowa o dzieło zawarta jest pomiędzy osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej, obowiązek na rozliczeniu podatku spoczywa na wykonawcy dzieła. To znaczy, że od zamawiającego otrzymuje więc kwotę brutto. A jak to wygląda w przypadku, gdy umowa o dzieło sporządzona jest pomiędzy osobą fizyczną a przedsiębiorcą? W takim przypadku płatnikiem jest przedsiębiorca. Wykonawca dzieła otrzymuje więc wynagrodzenie netto. Kiedy umowa o dzieło zawarta jest pomiędzy przedsiębiorcami to zamawiający jest zwolniony z obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, tutaj wykonawca dzieła odprowadza podatek. Trzeba zapamiętać, że umowa o działo zawsze podlega opodatkowaniu.

Co powinna zawierać umowa o dzieło? Zapytaj adwokata

Ważne jest także to by nasza umowa o działo zawierała wszystkie istotne dla niej elementy. Nie warto ściągać z internetu gotowego wzoru umowy, lepiej zdecydować się na to, by prawnik czy adwokat, sporządził nam taką umowę. O taką usługę możemy zapytać tutaj: boleklegal.pl. Wzory umów dostępne w internecie za darmo mogą być sporządzone wadliwie lub mogą być po prostu nieaktualne, poza tym nigdy nie wiemy, kto jest ich autorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.