Księgowość …

Wiele osób decyduje się na samodzielne prowadzenie w swoich jednoosobowych firmach księgowości. Wymaga to z pewnością dużej odwagi, bo sprawne poruszanie się w gąszczu przepisów finansowych obowiązujących w naszym kraju nie jest przecież ani łatwe, ani przyjemne. Trzeba powiedzieć sobie wprost: jest to żmudne zajęcie. Ale to nie wszystko. Księgowość trzeba zwyczajnie lubić. Bez tego nie da się jej prowadzić samodzielnie. Prowadzenie księgowości to przecież ślęczenie godzinami nad papierami, zestawieniami, bilansami, fakturami i rachunkami.

To sprawdzanie, żeby wszystko było rozliczone na czas, dokumenty wysłane w odpowiednie miejsca, a podatki i składki ZUS zapłacone na czas. To także pilnowanie wszystkich dokumentów: żeby się nie zagubiły, żeby były odpowiednio poukładane, ponumerowane, posortowane i powkładane do odpowiednich segregatorów. Segregatory z kolei powinny być odpowiednio pooznaczane i poopisywane, aby w razie jakiejkolwiek kontroli, które w firmach zdarzają się przecież bardzo często, bez problemu móc odszukać interesujący nas dokument, fakturę, bilans lub zestawienie.

Dokumenty te musza być także odpowiednio zabezpieczone nie tylko przed kradzieżą, ale także przed przypadkowym zniszczeniem. A kiedy firma zacznie podpadać pod pełną księgowość, problemów będzie tylko przybywać, a liczba dokumentów i papierów, które trzeba zgromadzić, by to wszystko prawidłowo rozliczyć, będzie jeszcze większa. Tak więc warto się zastanowić czy na pewno chcemy prowadzić księgowość samodzielnie i czy nie lepszym rozwiązaniem jest zlecenie spraw związanych z księgowością wyspecjalizowanej firmie, w której pracują profesjonaliści. Takie biuro rachunkowe, za mniejszą lub większą opłatą, załatwi za nas większość spraw. Oferty różnych firm i biur rachunkowych można bez problemu znaleźć w internecie. Ale oczywiście nie wszystkie sprawy biuro rachunkowe załatwi za nas. Nadal będziemy musieli pamiętać, żeby na czas skompletować dokumenty, ale o terminach zapłaty podatków i składek na ZUS przypomni nam już pracownik biura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.