Kim jest geodeta?

Geodeta to specjalista, który zajmuje się wykonywaniem pomiarów nieruchomości gruntowych, sporządza także mapy, a także plany geodezyjne. Geodeta przeważnie pracuje w firmach zajmujących się budownictwem, ale także w różnych instytucjach takich jak urząd gminy czy urząd miasta. Stanowisko to jest niezbędne na każdym szczeblu samorządowym- każda gmina musi zatrudnić przynajmniej jednego geodetę. Geodeci są także zatrudniani np. w Ministerstwie Budownictwa, Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, wydawnictwach kartograficznych i generalnie w takich miejscach, w których trzeba sporządzać mapy terenu. Taki geodeta świadczy usługi dla miejscowej ludności wydając stosowne zaświadczenia o terenie.

Geodeci zakładają także działalność gospodarczą i działają na swój rachunek. Kiedy geodeta zdobędzie doświadczenie- zarabia dobrze. Na początku jego kariery zawodowej- wynagrodzenie nie jest imponujące, sięga może 2 tysięcy złotych netto jednak czasem zarobki sięgają już od 6 tysięcy do 11 tysięcy złotych brutto. Geodeci więcej zarabiają w ciepłe miesiące, na początku lata.

Jak zostać geodetą?

By zostać geodetą trzeba studiować na kierunku geodezja i kartografia. To kierunek bardzo oblegany, bardzo wielu młodych ludzi wybiera właśnie ten zawód. Studia są dwustopniowe, po upływie 3,5 roku otrzymuje się tytuł zawodowy inżyniera geodety, a po 5 latach nauki- tytuł magistra. Na studiach przyszli geodeci uczą się m.in. tego jak wykonywać pomiary związane z realizacją obiektów inżynierskich i przemysłowych. Po zakończeniu nauki, absolwent może uprawiać zawód, ale nie może robić tego samodzielnie. Wielu geodetów decyduje się na założenie swojej własnej działalności gospodarczej, zakładają strony internetowe tak jak ta: www.geodetapomiary.pl, by w ten sposób zdobywać nowych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *