Jaki jest cel terapii małżeńskiej?

Terapia małżeńska to długi żmudny i pracochłonny proces. W czasie terapii psycholog prowadzący parę, stara się rozwikłać skomplikowane gry małżeńskie i dotrzeć do źródła problemu. Efekty jakiejkolwiek terapii (nie tylko terapii dla par) w dużym stopniu zależą od motywacji pacjentów do leczenia. Ogólnie można powiedzieć, że terapia małżeńska ma pomóc partnerom uzyskać większą bliskość oraz satysfakcji z bycia w związku. Cele terapii można określić jako: pomoc małżeństwu w rozpoznaniu źródeł konfliktu, pomoc w konstruktywnym rozwiązaniu konfliktów, nauka wzajemnej komunikacji (werbalnej i niewerbalnej), uświadomienie partnerom wzajemnych oczekiwań, pomoc w podjęciu decyzji o kontynuowaniu związku lub rozstaniu się, pomoc w określeniu zasad funkcjonowania związku, pełnienia ról. Jednak żeby osiągnąć jakiekolwiek rezultaty w terapii, trzeba spełnić pewne przesłanki.

Kiedy terapia ma szanse na powodzenie?

Terapia ma szansę na powodzenie tylko wówczas, gdy partnerzy dążą do poprawy relacji między sobą, lepszego porozumiewania się i skutecznego rozwiązywania problemów. Terapia ma szansę na powodzenie również wtedy, gdy partnerzy, mając świadomość nieudanego związku swoich rodziców, chcą poprawić swoją relację. Partnerzy muszą więc chcieć pracować nad poprawą swojego związku, muszą wiedzieć, że czeka ich dużo pracy nad sobą. Terapia jest procesem czasochłonnym, i tylko właściwe nastawienie do pracy może przynieść trwałe rezultaty.

Wybór dobrego ośrodka to ważna decyzja

Oprócz nastawienia do pracy warto także zaznaczyć, że niezmiernie ważny jest wybór ośrodka, w którym chcemy podjąć terapię, lub wybór prywatnego psychologa, który poprowadzi parę. Na pewno warto przeanalizować ofertę wszystkich ośrodków, które znajdują się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, warto także poznać opinię innych osób, który korzystały z usług psychologów pracujących w danym ośrodku. To ważne, ponieważ jak wszędzie, może się zdarzyć, że ktoś kto pracuje na stanowisku psychologa rozminął się ze swoim powołaniem. Taka osoba nie będzie w stanie nam pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.