Menu

Umowa o działo- kto płaci podatek?

9 kwietnia, 2017 - Ogólne

Umowa o dzieło jest umową z którą osoby pracujące w tzw. branży kreatywnej spotykają się od lat. Warto wyjaśnić pewne kwestie podatkowe, które są nieodłącznie związane z każdego typu działalnością zarobkową. Na początek trzeba zaznaczyć, że dochód uzyskany na podstawie umowy o dzieło podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Kto płaci podatek?

Kiedy umowa o dzieło zawarta jest pomiędzy osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej, obowiązek na rozliczeniu podatku spoczywa na wykonawcy dzieła. To znaczy, że od zamawiającego otrzymuje więc kwotę brutto. A jak to wygląda w przypadku, gdy umowa o dzieło sporządzona jest pomiędzy osobą fizyczną a przedsiębiorcą? W takim przypadku płatnikiem jest przedsiębiorca. Wykonawca dzieła otrzymuje więc wynagrodzenie netto. Kiedy umowa o dzieło zawarta jest pomiędzy przedsiębiorcami to zamawiający jest zwolniony z obowiązku pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy, tutaj wykonawca dzieła odprowadza podatek. Trzeba zapamiętać, że umowa o działo zawsze podlega opodatkowaniu.

Co powinna zawierać umowa o dzieło? Zapytaj adwokata

Ważne jest także to by nasza umowa o działo zawierała wszystkie istotne dla niej elementy. Nie warto ściągać z internetu gotowego wzoru umowy, lepiej zdecydować się na to, by prawnik czy adwokat, sporządził nam taką umowę. O taką usługę możemy zapytać tutaj: boleklegal.pl. Wzory umów dostępne w internecie za darmo mogą być sporządzone wadliwie lub mogą być po prostu nieaktualne, poza tym nigdy nie wiemy kto jest ich autorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *