Jak oszczędzić na zakupach? 10 kroków do pełnego portfela

Codziennie musimy robić zakupy, w szczególności te, w których kupujemy artykułu spożywcze. Nie jesteśmy samowystarczalni, a więc jesteśmy skazani od ciągłe odwiedzanie sklepów spożywczych. Przeciętne, miesięczne wydatki na zakupy dla 3—4-osobowej rodziny mogą wynosić nawet 1500 do 2000 złotych. Jak więc rozsądnie wydawać pieniądze, aby regularnie móc zaoszczędzić kilkaset złotych w kieszeni? Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych rad, jak zaoszczędzić na zakupach.

Oszczędzamy po to, by móc nareszcie wybrać się na wymarzone wakacje, albo po to, by kupić nową pralkę czy lodówkę. Nie jest to jednak prosta sprawa, a wysupłanie stałej kwoty co miesiąc z domowego budżetu wcale nie jest takie łatwe. Podstawową zasadą oszczędzania jest konsekwencja oraz wytrzymałość. Kontrolowanie domowego budżetu jest bardzo czasochłonne, ale efekt oszczędzania można odczuć niemal natychmiastowo.

1. Zrób listę zakupów – to pierwsza, żelazna zasada, jeśli chodzi o oszczędzanie na zakupach. Okazuje się, że lista zakupów jest niezbędna, bo z nią wszystko jest o wiele łatwiejsze. Gdy mamy świadomość, jakich produktów konkretnie potrzebujemy, odwiedziny w sklepie są krótsze, a dzięki temu oszczędzamy czas, który możemy poświęcić na inne, przyjemniejsze rzeczy. Wykonanie odpowiedniej listy zakupów to bardzo prosta sprawa – możemy wykonać ją cyfrowo, np. na telefonie przez różne aplikacje, albo analogowo używając zwykłej kartki i długopisu. Obie metody są bardzo praktyczne, ale plusem aplikacji zakupowych jest to, że sugerują one nam wpisane produkty tematycznie, dzięki czemu nie musimy wracać się do działów, które już zwiedziliśmy.

2. Spisz wydatki – zanim przystąpimy do zakupów najpierw sprawdźmy w miarę dokładnie nasze wydatki z ostatniego miesiąca. Zorientujmy się, na co zwykle wydajemy pieniądze, oraz w jakich ilościach, aby móc zaplanować co nie jest dla nas niezbędne, na czym możemy przyoszczędzić. W takim spisie powinniśmy uwzględnić wszystkie wydatki, nawet te, o których nie chcieliście się przyznać partnerowi. Potem spójrzcie krytycznie na zakupione produkty i zadajcie sobie pytanie – czy faktycznie wszystkie się przydały, czy nie było wśród nich także produktów zbędnych?

3. Porównaj ceny w sklepach – warto być świadomym, że kupując w hipermarketach możemy oszczędzić nawet 30%, w porównaniu do produktów spożywczych, które sprzedawane są w osiedlowych sklepach. W skali miesiąca może to być nawet kilkaset złotych oszczędności. Bardzo często zdarza się jednak tak, że cena tego samego produktu w różnych sklepach może się różnić nawet o 2-3 złote, a to już robi różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.