Badanie USG prostaty

Badanie ultrasonograficzne prostaty wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu gruczołu krokowego mężczyzny i pomaga zdiagnozować takie objawy, jak trudności z oddawaniem moczu lub podwyższony wynik badania krwi. Bywa również wykorzystywane do badania wszelkich guzków znalezionych podczas badania doodbytniczego, wykrywania nieprawidłowości i określenia, czy gruczoł jest powiększony. Ultradźwięki są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego. Możemy więc poddać się im bez żadnych obaw.

Jak wygląda badanie?

Ta procedura medyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Na pewno warto pójść na badanie w luźnym, wygodnym ubraniu. Pacjent może zostać poproszony o założenie specjalnego stroju i położenie się na boku z kolanami skierowanymi w stronę klatki piersiowej. Aby uzyskać obrazy o wysokiej jakości, przetwornik ultradźwiękowy umieszcza się w odbytnicy. Jeśli zaplanowano biopsję, pacjent może zostać poproszony o niestosowanie aspiryny i innych leków przeciwzakrzepowych przez siedem do dziesięciu dni przed zabiegiem. Czasami wymagane jest zrobienie lewatywy w celu oczyszczenia jelita.

Jakie są wskazania do wykonania badania USG prostaty?

USG gruczołu krokowego wykonuje się w celu wykrycia zaburzeń w obrębie prostaty. Badanie pozwala określić, czy prostata jest powiększona i na tej podstawie zaplanować dalsze leczenie. USG prostaty służy również diagnostyce niepłodności. Zaleceniami do wykonania badania są przede wszystkim:

  • guzki wykryte przez lekarza podczas rutynowego badania fizykalnego lub badania przesiewowego raka prostaty,
  • podwyższony wynik badania krwi,
  • trudności z oddawaniem moczu.

Ponieważ ultradźwięki zapewniają obrazy w czasie rzeczywistym, mogą być również pomocne w przeprowadzaniu procedur medycznych takich, jak biopsje igłowe, w których wykorzystuje się igłę do pobrania komórek (tkanek) i wykrywania nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego.

Badanie USG prostaty można wykonać w komfortowych warunkach korzystając z usług gabinetu. Zaleca się wypicie przed badaniem dużej ilości wody i wykonanie USG z pełnym pęcherzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.