Menu

Badanie USG prostaty

20 kwietnia, 2018 - Ogólne

Badanie ultrasonograficzne prostaty wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazu gruczołu krokowego mężczyzny i pomaga zdiagnozować takie objawy, jak trudności z oddawaniem moczu lub podwyższony wynik badania krwi. Bywa również wykorzystywane do badania wszelkich guzków znalezionych podczas badania doodbytniczego, wykrywania nieprawidłowości i określenia, czy gruczoł jest powiększony. Ultradźwięki są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego. Możemy więc, poddać się im bez żadnych obaw.

Jak wygląda badanie?
Ta procedura medyczna nie wymaga specjalnego przygotowania. Na pewno warto pójść na badanie w luźnym, wygodnym ubraniu. Pacjent może zostać poproszony o założenie specjalnego stroju i położenie się na boku z kolanami skierowanymi w stronę klatki piersiowej. Aby uzyskać obrazy o wysokiej jakości, przetwornik ultradźwiękowy umieszcza się w odbytnicy. Jeśli zaplanowano biopsję, pacjent może zostać poproszony o niestosowanie aspiryny i innych leków przeciwzakrzepowych przez siedem do dziesięciu dni przed zabiegiem. Czasami wymagane jest zrobienie lewatywy w celu oczyszczenia jelita.

Jakie są wskazania do wykonania badania USG prostaty?
USG gruczołu krokowego wykonuje się w celu wykrycia zaburzeń w obrębie prostaty. Badanie pozwala określić, czy prostata jest powiększona i na tej podstawie zaplanować dalsze leczenie. USG prostaty służy również diagnostyce niepłodności. Zaleceniami do wykonania badania są przede wszystkim:
– guzki wykryte przez lekarza podczas rutynowego badania fizykalnego lub badania przesiewowego raka prostaty,
– podwyższony wynik badania krwi,
– trudności z oddawaniem moczu.

Ponieważ ultradźwięki zapewniają obrazy w czasie rzeczywistym, mogą być również pomocne w przeprowadzaniu procedur medycznych takich, jak biopsje igłowe, w których wykorzystuje się igłę do pobrania komórek (tkanek) i wykrywania nieprawidłowości w obrębie gruczołu krokowego.

Badanie USG prostaty można wykonać w komfortowych warunkach korzystając z usług gabinetu www.usg-kielce.pl. Zaleca się wypicie przed badaniem dużej ilości wody i wykonanie USG z pełnym pęcherzem.

Źródło: https://hifu.pl/baza-wiedzy/usg-prostaty/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *